O autorce

Dobrý den, ahoj,

jsem šestadvacetiletá studentka magisterského studia psychologie na FF UK. Tento web jsem původně založila ze studijních důvodů, abych byla motivovaná hledat si nové odborné informace a zároveň jsem si je mohla utřídit jak v této psané podobě, tak i ve své hlavě. Postupem času však zjišťuji, že články slouží i ostatním, a proto jsem se rozhodla napsat něco o sobě, abyste vy, čtenáři, věděli, kdo je zpracovává, případně koho názory to vlastně jsou. Psychologie je pro mě vášní, od dětství neustále zkoumám sebe a své okolí s nadšením amatérského vědce, čtu spoustu knih a mluvím se spoustou lidí, abych konečně rozluštila tajemství člověka v celé jeho komplexní podobě. To, že to nejde, vím už dávno. Ale jelikož mi tato cesta dělá stále větší radost, ve své snaze nepolevuji, i když je otázkou, k jakému cíli se vlastně dostanu. 

Mezi má oblíbená témata patří psychologie umění (hlavně hudby), pozitivní psychologie, pracovní psychologie, transpersonální psychologie, psychoterapie a koučování, vývojová psychologie, osobnost, sociální psychologie, samozřejmě související výzkum, a vlastně ještě mnoho dalších aplikovaných i teoretických oborů, které asi nemá smysl všechny vyjmenovávat. Na druhé straně jsou některá témata, která mě nebaví, neoslovují mě a nebudu se tedy jimi na webu zabývat více, než je nutné. Ta jsou povětšinou založená na přílišně biologizující tendenci, jsou deterministická a často i zkostnatělá. Moderní psychologie by měla být pružná, vztažená k reálnému životu a duševnímu světu člověka, hledící do budoucnosti. Při psaní článků bych na to ráda pamatovala.

Kromě studia ještě pracuji v oboru a mám mnoho zájmů, které mi pomáhají zvládat vysoké pracovní a studijní nasazení. Mezi mé zájmy patří hudba (hlavně skládání), psaní všeho možného, malování, tanec, focení a divadlo. Asi se nemusím zmiňovat, že nejraději mám, když mohu dělat něco kreativního. 

K článkům na webu bych ještě ráda poznamenala jednu důležitou věc. I když je většina založena na relevantních a potvrzených informacích, neberte je prosím jako dogma. Jako všechny teorie a doporučení, i mé články mají sloužit především jako inspirace a mají nabízet pomocnou ruku, kterou můžete, ale i nemusíte přijmout. Žádný psycholog a ani žádný vědec vám na klíčové životní otázky neodpoví se stoprocentní jistotou. Fakt, že pravdu a všechny odpovědi můžete najít pouze ve svém nitru, platí i v tomto případě. Veškerá učení, ať už psychologická nebo náboženská, vám “jen” pomáhají nalézt cestu. Ostatně i vědecké teorie z ostatních oborů jsou “pravdivé” jen do té doby, než je někdo další překoná. Proto bych vás na závěr chtěla pobídnout, abyste o sobě a světě kolem sebe přemýšleli sami, abyste zkoušeli, co vám nejvíce pomáhá na vaší vlastní cestě a hlavně abyste věřili sami sobě, svým pocitům, myšlenkám i schopnostem.

Jana Jakerlová,
autorka webu


arienn.cz