O autorce

Autorka stránek Arienn.cz: Mgr. Bc. Jana Jakerlová


Dobrý den, ahoj,

tento web jsem založila před více než pěti lety během studia psychologie na FF UK, a to hlavně pro sebe samu, abych byla motivovaná hledat si nové odborné informace a zároveň jsem si je mohla utřídit jak v této psané podobě, tak i ve své hlavě. Postupem času jsem však zjistila, že články slouží v nemalé míře i ostatním, a proto jsem se rozhodla napsat něco o sobě, abyste vy, čtenáři, věděli, kdo je zpracovává, případně koho myšlenky to vlastně jsou.

Psychologie je pro mě vášní, od dětství neustále zkoumám sebe a své okolí s nadšením amatérského vědce, čtu spoustu knih a mluvím se spoustou lidí, abych konečně rozluštila tajemství člověka v celé jeho komplexní podobě. To, že to nejde, vím už dávno. Ale jelikož mi tato cesta dělá stále větší radost, ve své snaze nepolevuji, i když je otázkou, k jakému cíli se vlastně dostanu. 

Centrem mého zájmu je mnoho psychologických disciplín, ať už teoretických nebo aplikovaných. Profesně prozatím mířím do psychologie práce, psychodiagnostiky a výzkumné oblasti. Orientuji se také na rozvojovou práci s lidmi a plánuji v brzké době absolvování psychoterapeutického výcviku.

Mimo práci a neustálé sebevzdělávání se snažím věnovat svým zájmům, mezi které patří hlavně hudba (a její skládání), malování, psaní. Nejraději mám, když mohu dělat něco kreativního, ideálně se skleničkou dobrého vína. Baví mě diskutovat nad věcmi a promýšlet vše do naprosto zbytečných detailů. Cítím se dobře ve společnosti lidí, kteří mají bohatý vnitřní svět a milují spontánní nápady. Plní se mi sny a ještě jsem nepřišla na to, proč to tak je. I přes mou značně analytickou povahu mě baví zkoumat světy za hranicemi lidského vědomí, samozřejmě sama na sobě.

K těmto stránkám se střídavě stále vracím, snažím se rozšiřovat jak jejich teoretický základ, tak i přispívat novými články. Mám s nimi plány (které se týkají především pravidelného publikování příspěvků, vyšší laťku si asi prozatím nemusím nastavovat), uvidíme tedy, kam se za dalších pár let dostanou. 

Co se týče článků, ráda bych poznamenala jednu důležitou věc. Snažím se veškerý obsah založit na relevantních a vědecky podložených informacích, proto uvádím vždy na konci článku reference (samozřejmě pokud zrovna nevychází přímo z mých vlastních úvah či zkušeností). Přesto však při snaze o seberozvoj neberte prosím žádné informace jako dogma. Všechny teorie a doporučení slouží především jako inspirace a mají nabízet pomocnou ruku, kterou můžete, ale i nemusíte přijmout. Žádný psycholog a ani žádný vědec vám na klíčové životní otázky neodpoví se stoprocentní jistotou. Fakt, že pravdu a všechny odpovědi můžete najít pouze ve svém nitru, platí i v tomto případě. Veškerá učení, ať už psychologická nebo náboženská, vám „jen“ pomáhají nalézt cestu. Ostatně i vědecké teorie z ostatních oborů jsou „pravdivé“ jen do té doby, než je někdo další překoná. Proto bych vás na závěr chtěla pobídnout, abyste o sobě a světě kolem sebe přemýšleli sami, abyste zkoušeli, co vám nejvíce pomáhá na vaší vlastní cestě a hlavně abyste věřili sami sobě, svým pocitům, myšlenkám i schopnostem.

Jana Jakerlová,
autorka webu


Vzdělání: 

Psychologie – Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Mgr.
(2019 – 2022)

Psychologie – Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Bc.
(2016 – 2019)

Ekonomie a management – ČVUT, Bc.
(2013 – 2016)

Kurzy a nadstavbové vzdělávání:

Efektivní rozhovor – GI institut pro systemickou terapii

Koučování

Kurz muzikoterapie (akreditace Českou muzikoterapeutickou asociací)

Datacamp: Základy analýzy dat v programovacím jazyku pro statistické výpočty R

Pracovní zkušenosti, praxe a stáže: 

Junior konzultant v oblasti talent managementu

Stáž v psychoterapeutickém centru

Výzkumná praxe

Během studia také různorodá práce s dětmi, včetně dobrovolnické činnosti

Projekty „na volné noze“ – rozvojová témata, psychologie práce