Jak sebe vnímat každým okamžikem

Žijeme v době plné spěchu a často si ani nevšimneme, že už nemáme chvilku na uvědomění si sebe sama a svého vnitřního světa. Přitom vždy, když se zahledíme do své duše, o trochu víc jí poznáme – její skvělý potenciál, krásu, dynamiku – a tím i přispějeme k tomu, abychom ji plně přijali takovou, jaká je. Dalo by se říci, že právě to je prvním krokem k sebelásce. Těžko totiž můžeme milovat člověka, kterého vídáme jen zřídka a nemáme moc příležitostí objevit jeho skutečnou vnitřní  krásu. Když nás někdo druhý zajímá, napjatě mu nasloucháme a snažíme se ho pochopit, podpořit ho, aby se s námi cítil dobře a rád s námi trávil čas. Tak bychom se ale přece měli chovat i sami k sobě, vždyť se sebou strávíme doslova celý život!

Zprvu může být vnímání sebe sama opravdu velmi těžké, zvlášť pro lidi, kteří to nedělají prakticky nikdy. Představte si pro ilustraci třeba výkonného manažera, který je zvyklý dennodenně řešit problémy na pracovišti, efektivně věci organizovat, plánovat a to dokonce tak, že má  dokonale nařádkovaný i svůj osobní život: o víkendu návštěva rodičů hned po pracovním obědě, každou středu odpoledne sport se synem, pátek romantická večeře se ženou a tak dál až na několik měsíců dopředu. Když se takového člověka zeptáte, jak se cítí, většinou odpoví „normálně, jak bych se asi měl cítit“ nebo pár slovy shrne svůj momentální stav, ale nad otázkou se hlouběji nezamyslí. Nemá na to čas, protože v jeho životě neustále existují věci, které je třeba udělat prioritně. Uvědomí si to až ve chvíli, kdy se nervově zhroutí, pocítí akutní vyhoření nebo v nejhorším případě dostane infarkt. Ale kdyby sám sobě lépe naslouchal, mohl krajnímu stavu předejít, aniž by musel odcházet ze své funkce či nějak strádat.

Když se to totiž člověk naučí, nezabere to už žádný čas. Tělo je zvyklé podávat mysli informace o svém fyzickém i psychickém stavu prakticky neustále, jde jen o to, jestli tomuto „hlášení“ věnujeme pozornost. Pokud ano, jsme buď spokojení, že jsme v pořádku, nebo včas zachytíme něco, co je třeba napravit. Náprava pak zabere jen chvilku, protože se obvykle ihned dopátráme příčiny. (Náš manažer by zřejmě musel hledat příčiny své nespokojenosti staré i několik let.)

Přitom naučit se tomuto typu naslouchání jde v podstatě celkem snadno, jelikož i samotné rozhodnutí lépe vnímat sebe sama zapříčiní, že si automaticky všímáme svého vnitřního světa o dost víc. Navíc to můžeme vědomě ovlivňovat a upevňovat. Je velmi užitečné se několikrát za den zastavit, zavřít oči a zkusit se soustředit na to, co se uvnitř skutečně odehrává. Snažit se ten stav popsat košatými slovy, neodbýt se pouhým konstatováním „všechno v pohodě“, ale opravdu to procítit. Říct si například „v tento okamžik mám radost, protože se těším na návštěvu své sestry, zároveň však pociťuji mírné obavy, aby se vše dobře vydařilo“. Nebo: „Dnes mě všechno štve, protože nic nevychází podle mých plánů. Asi by mi pomohlo dát si horkou koupel a na chvíli vypnout.“ Takto se může zdát, že se do toho vlastně člověk musí nutit, ale pravdou je, že se tato krátká sebereflexe časem zautomatizuje a zanedlouho už nebude takových zastavení třeba, snad jen ve výjimečných případech. Důležitý je být k sobě co možná nejupřímnější a pocit si skutečně verbalizovat – můžete si jej třeba i zapsat do deníku, tím ostatně napomůžete ještě mnoha dalším věcem.

Za zmínku stojí také činnosti, které schopnost vnímat sebe sama výrazně zlepšují. Patří mezi ně například různá fyzická cvičení jako je jóga, tai chi a jiné, nebo i samotná meditace v téměř jakékoliv formě. Všechno, co vyžaduje naprosté soustředění na své tělo a svou mysl tuto schopnost zlepšuje. Jde vlastně stále o ten stejný princip: obrátit pozornost do svého nitra a nacházet v něm odpovědi na své otázky. Protože pravdou je, že jen my sami můžeme vědět, co je pro nás nejlepší – ale musíme se umět poslouchat.


arienn.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.