4 fungující techniky, jak se snadno a rychle zbavit vzteku

Vztek je vlastně koncentrovaná a nahromaděná negativní energie, která nás mnohdy ovlivňuje do takové míry, že nejsme schopni bezproblémově pokračovat v běžných činnostech našeho života. Jak se ho rychle a efektivně zbavit, aby nás již dále nezatěžoval? Zde jsou předloženy 4 osvědčené způsoby, které opravdu pomáhají!

Házení imaginární činkou

Postavte se oběma chodidly stabilně na zem, kolena mírně pokrčte a chvíli v tomto postoji setrvejte, uvědomte si vlastní tělo. Představte si, že na zemi před vámi leží obrovská, těžká činka, jakou obvykle zvedají vrcholoví vzpěrači. Uchopte činku oběma rukama a pokoušejte se ji zvednout. Cítíte, jak je těžká, ruce se vám při jejím zvedání klepou, svaly se napínají, obličej máte snahou celý ztuhlý. S pokrčenými koleny (abyste šetřili páteř) ji pomalinku zvedejte nahoru, centimetr po centimetru a co nejvíce prociťujte tu námahu. Když se vám podaří ji zvednout do půlky (k hrudníku, pod bradu), chvilku počkejte, abyste se mohli připravit k ještě náročnějšímu výkonu. Pak činku začněte zvedat nad hlavu. Cítíte své zaťaté svaly, jak pracují a jsou skoro na vrcholu svých sil, vy však pokračujete dál, dokud nebudete mít ruce úplně napřímené. Opět chvilku vyčkejte, zadržte dech a pak se celým tělem napřáhněte a činku s hlasitým heknutím odhoďte daleko před sebe. Ihned pocítíte úlevu, jako byste společně s činkou odhodili i všechen vztek, hněv a stres. Toto cvičení obvykle stačí provést jen jednou, pokud však budete mít pocit, že ve vás ještě něco negativního zůstalo, můžete ho libovolně opakovat nebo ho doplnit o další techniky.

Psaní dopisu

Toto cvičení funguje zejména v případech, kdy vás naštvala konkrétní osoba nebo situace. Napište dopis adresovaný příčině vašeho vzteku. V dopisu konkrétně vyjádřete, co a proč vás štve, jak se cítíte a jak vás ta skutečnost ovlivňuje. Nemusíte se vůbec krotit, klidně tam napište i nejrůznější vulgarismy a nadávky. Zkrátka ze sebe dostaňte všechny své vzteklé a nepříjemné myšlenky, které vás svazují. Když napíšete vše podstatné a pocítíte úlevu, dopis na bezpečném místě spalte. Ani ho po sobě nečtěte a už vůbec si ho neschovávejte! Negativní energie se přece chcete v první řadě rychle zbavit. Zatímco se budete dívat na to, jak ta zlá slova hoří, nechte si nimi shořet i svůj vztek. Pokud se vám nechce nic pálit, obdobně funguje, když dopis roztrháte na malé kousíčky a ty vyhodíte.

Hra se zrcadlem

Stoupněte si před zrcadlo tak, abyste si viděli dobře do obličeje. A pak se na sebe začněte šklebit jako malé dítě. Nebojte se na sebe drze vypláznout jazyk nebo se přehnaně pitvořit. Uvolníte tak obličejové napětí a možná vás komičnost situace i pobaví, takže se nakonec uvolníte a negativní pocity vás postupně opustí.

Před zrcadlem si také můžete vyzkoušet ještě jednu jinou věc, která funguje výborně i v případě, že jste naštvali sami sebe. Zadívejte se sobě do očí a pěkně od plic si řekněte, co vás naštvalo. Vynadejte si. A na konci si nezapomeňte odpustit, abyste nebyli sami se sebou rozhádaní. Vyčistí se tak ovzduší a nebudete si už nic vyčítat. Místo sebe si v zrcadle můžete představit i nějakou jinou osobu, kvůli které máte vztek, záleží na vaší fantazii. Můžete si vymyslet různé variace cvičení a zjistit, která vás zbaví vzteku nejlépe.

Nouzovka: Rychlé a účinné vybití energie

Pokud nemáte moc času a nechcete se pouštět do nějakého konkrétního cvičení, vždy pomůže si o samotě fyzicky vybít zlost. Pusťte si hlasitou, rychlou hudbu a dělejte vše, co vás zrovna napadne: bouchejte do polštářů, pobíhejte po místnosti, dělejte dřepy, klidně se třeba stavte na hlavu – jak chcete. Přestaňte s tím až ve chvíli, kdy jste celí udýchaní, zpocení a už vůbec nemůžete. Skrze fyzickou aktivitu se vám do mozku vyplaví endorfiny a pocity vzteku vymizí. Když skončíte, chvíli se jen tak procházejte po místnosti, abyste se postupně dostali do klidového stavu a pak už s čistou hlavou můžete dál pokračovat ve svých plánech.


arienn.cz
photo credit: J-T-M #061 – Break

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.