Proč změny bolí

podzimni listyUrčitě to každý zná. Dny, měsíce, možná i roky se člověk připravuje na důležitou událost ve svém životě. Může to být úspěšné ukončení studia, přijetí do vysněné práce, svatba, dítě, nebo drobnější dílčí úspěchy, které jsou však pro život nesmírně důležité. Těšíme se, že si splníme svůj velký sen. Představujeme si, jaké to bude, až budeme mít tento mezník za sebou a nastoupí takový život, jaký jsme si přáli. Jenže najednou už je po všem a místo toho nenastoupí štěstí a oddych, ale pocit deprese a ztráty smyslu.

Divíme se, jak je to možné. Vždyť předtím jsme se trápili, kolik toho ještě musíme udělat, a teď bychom měli mít radost, že jsme vše úspěšně zvládli! Pravdou je, že všechny změny jsou nesmírně těžké. Změna je dokonce jednou z nejčastějších příčin deprese. A je jedno, jestli je pozitivní nebo negativní. V každém případě nám obrátí život (nebo jeho část) naruby a pak nám trvá velmi dlouho, než se opět dostaneme do rovnováhy. To je také důvodem, proč mnoho lidí změny jakéhokoliv typu neustále odkládají.

Jsme zvyklí žít v určitém stereotypu, který nám dává pocit jistoty a řádu. Když ho najednou ztratíme, cítíme bezmoc a strach z neznámého. Víme, že musíme svůj život náhle uzpůsobit něčemu novému a přijmout věci, se kterými jsme se ještě doposud nesetkali. I když rozum říká, že je to tak správně, a že nás čeká krásná, nová etapa, kdesi v hloubi duše a v podvědomí je zakořeněný právě ten strach z neznámého, který zmizí teprve časem. Je dobré tuto příčinu špatného pocitu vědět, abychom si nemysleli, že s námi něco není v pořádku nebo že nás varuje intuice. Když si uvědomíme, že je to naprosto normální a pocit prázdnoty po velké změně má opravdu každý, uleví se nám.

Každý má svůj vlastní způsob, jak se se změnami vyrovnat. Někdo se po hlavě vrhne do něčeho nového, aby tak symbolicky stvrdil přijetí nového způsobu života. Někdo se naopak začne věnovat svým starým zájmům jako důkaz, že většina věcí je stále taková jako předtím. Můj osobní způsob přijetí změny spočívá v tom, že si pár dnů před onou převratnou událostí sepíšu seznam věcí, kterým se chci věnovat v „novém“ životě a když pak nevím coby, prostě se věnuji něčemu ze seznamu.

Jakákoliv metoda, kterou si člověk vybere, slouží k překlenutí oné strastiplné doby zvykání si a upravování svých zaběhnutých návyků. Pak už se naplno může věnovat dalšímu cíli, který si vytyčil, dokud se znovu nezopakuje celý proces. Ne nadarmo se říká, že skutečným cílem je právě ta cesta k němu.


arienn.cz
photo credit: Bokeh Red Autumn via photopin (license)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.